ARCHIWUM

„Blondyni i Blondyna” wzruszająca historia Magdy Kulus i jej „asystenta”

.
Igor i Egon – dwa goldeny, dwa temperamenty, dwie psie historie. I miłość – bo Blondyni są przede wszystkim do kochania. Dzięki nim świat jest lepszy – nie tylko dla autorki bloga „Blondyni” – niepełnosprawnej Magdy Kulus.

Od urodzenia Magda Kulus z Tychów cierpi na nieuleczalną chorobę – rdzeniowy zanik mięśni. Z biegiem czasu Magda stopniowo traciła siły co w konsekwencji doprowadziło do braku możliwości samodzielnego funkcjonowania także przy użyciu wózka inwalidzkiego.

Z pomocą przyszedł Golden Retriever imieniem Igor (zwany także Ajki), pies asystujący podarowany Magdzie w 2007 roku przez Fundację Alteri. Psiak przeszedł wcześniej specjalistyczne szkolenie dzięki któremu nauczył się pomagać osobie chorej na zanik mięśni.

Kilka miesięcy temu okazało się, że Igor (zwany także Ajkim) jest bardzo poważnie chory. Lekarze weterynarii zdiagnozowali u niego nie operacyjny nowotwór ucha.

Ajki jest chory, niestety ma raka i to takiego, którego nie da się wyleczyć, ponieważ nie można go wyciąć, do tego jest odporny na chemioterapię. Z tego względu leczony jest paliatywnie, czyli przede wszystkim przyjmuje leki przeciwbólowe – tłumaczy Magda Kulus w wywiadzie udzielonym naszej Fundacji (pełen tekst wywiadu).

Rak, który zaatakował Igora, rzadko daje przeżuty, ale cały czas się rozwija. Siedmioletni Igor jest na emeryturze, jednak w miarę swoich możliwości pomaga Magdzie. Jest leczony paliatywnie -- przyjmuje leki przeciwbólowe, ewentualnie antybiotyki, bo przy raku czasami pojawiają się zapalenia. Dodatkowo otrzymuje leki na tarczycę, regularnie ma robione badania.

Psiak jest ulubieńcem dzieci -- pracował nie tylko jako asystent, ale też w dogoterapii, brał udział w wielu spotkaniach. Kochają go internauci, którzy poznali go poprzez blog i czytelnicy, którzy sięgnęli po książkę „Blondyn i Blondyna”.

Igor jest nie tylko psem. Jest istotą, która zmieniła życie Magdy i pozwoliła jej spełnić wiele marzeń, także marzenie o namiastce samodzielności. Pies cały czas towarzyszy Magdzie. I będzie tak zapewne do ostatnich chwil jego życia.

Magda bez pomocy ukochanego opiekuna nie będzie mogła sama zostawać w domu ani spacerować – Igor w razie potrzeby podwał telefon, przedmioty, które spadły, a także ją poprawiał, dlatego konieczne jest wyszkolenie jego następcy.

.
Egon, bo tak ma na imię wybrany dla Magdy szczeniak, jest w idealnym wieku do przejścia szkolenia, które przygotuje go do pracy z osobą niepełnosprawną.
.

Niestety, kwota, jaką trzeba wydać na przeszkolenie Egona, jest ogromna. To bagatela ok. 20 tysięcy złotych. Przyjaciele Blondynów do tej pory zebrali dla nich (przy pomocy Fundacji Warta Goldena) ok. 5 tysięcy. Te środki jednak się kończą.

– Egon nie będzie typowym asystentem, bo i ja mam coraz mniej sił i potrzebuję pomocy drugiej osoby -- mówi Magda. – Zależy mi jednak, by umiał mi coś podać, przynieść telefon, wyciągnąć tabletki, a także byśmy bez problemów mogli wyjść sami na spacer. Nikt nie zastąpi Igora, ale taka pomoc ze strony Egona bardzo by mi się przydała. Choroba Igora rozwija się w okolicy pyska, a on pracował właśnie pyskiem…

Zwracamy się do Was z gorącą prośbę o pomoc w zebraniu kwoty przeznaczonej na leczenie Igora i wyszkolenie następcy Ajkiego – Egona. Wierzymy, że nie pozostaniecie bez odpowiedzi i wspomożecie tą cudowną parę psów i ich właścicielkę.

Chcesz wesprzeć Blondynów – wpłać darowiznę!

Darowiznę możecie Państwo przekazać dokonując wpłaty na rachunek bankowy prowadzony w Banku PEKAO S.A. a także za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay oraz Paypal. Formularze umożliwiające przekazanie darowizny przez Dotpay oraz Paypal znajdują się poniżej.

Psi Los Fundacja im. Joanny Krupińskiej 30-071 Kraków, ul. Rolnicza 4/23

Numer rachunku bankowego 56 1750 0012 0000 0000 4083 7744
W tytule wpłaty prosimy koniecznie wpisać -- Blondyni

Dane do wpłat z zagranicy SWIFT: PPABPLPKXXX
PL 56 1750 0012 0000 0000 4083 7744

Wpłać darowiznę przeznaczoną w całości na pomoc dla Magdy i dwóch wspaniałych blondynów Igora i Egona

Wpisz kwotę darowizny:

Za przekazaną darowiznę serdecznie dziękujemy

 


 

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem
Centrum Rozliczeniowego Dotpay

Aby przekazać darowiznę za pomocą PayPal prosimy kliknąć w poniższy baner.

.
Osoby, które chciały by przekazać darowiznę przeznaczoną dla Egona i Igora mogą to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich jest Internetowa Platforma Pomagania „SiePomaga„, która przyłączyła się do akcji Fundacji Psi Los.

Mój optymizm umarł wraz z diagnozą Ajkusia, to był bardzo trudny moment dla mnie i powiem szczerze, że żadna choroba, która mnie dotknęła, nie dotknęła mnie tak bardzo jak choroba mojego psa. Ajki jest ze mną zawsze, kocha mnie niezmiernie i dał mi tyle, ile żaden człowiek mi nie dał, ale z drugiej strony gdyby nie ludzie, gdyby nie ich pomoc i wielkie serce to nie mogłabym funkcjonować -- dodaje Magda Kulus w wywiadzie udzielonym naszej Fundacji (pełen tekst wywiadu).

.
Zachęcamy do udziału w aukcjach charytatywnych dzięki którym możecie wesprzeć paliatywne leczenie Igora i szkolenie Egona. Na naszych aukcjach znajdziecie między innymi okolicznościową pocztówkę oraz ręcznie wykonane anioły.

.

Podziękowania

Serdecznie wszystkim darczyńcom, którzy do tej pory wsparli dwóch cudownych „Blondynów” oraz ich opiekunkę. Dziękujemy Radiu Kraków, które przyłączyło się do naszej akcji, które popiera nasze działania i informuje swoich słuchaczy o zbiórce nie tylko w audycjach „Klinika Zdrowego Chomika” ale także w serwisach informacyjnych oraz na swoich stronach internetowych. Dziękujemy portalowi Interia.pl za pomoc w nagłośnieniu naszej akcji, oraz pani Annie Daraż za wyjątkowy artykuł o psach asystujących. Specjalne podziękowania kierujemy dla pani Moniki Krzyżanowskiej, która przekazała anioły na aukcję charytatywną. Specjalne podziękowania kierujemy dla Pana Damiana – właściciela Drukarni Digital Center w Leżajsku, którego drukarnia bezpłatnie wykonała dla nas pocztówki oraz dla autorów fotografii: Arkadiusza Truszkowskiego i „Kosmy”.

.

 

.

 

Zobacz także:
>>> Centrum pomocy dla Igora i Egona
>>> Specjalne wydanie audycji „Klinika Zdrowego Chomika” 8 grudnia
>>> Jak długo Ajki będzie mógł pomagać niepełnosprawnej Magdzie
>>> „Historia o pięknym blondynie”
>>> 29 września Klinika Zdrowego Chomika
>>> Magdalena Kulus „Blondyn i Blondyna”
>>> Recenzja książki „Blondyn i blondyna”
>>> Niezwykły duet podbija serca czytelników
>>> Wybierz „Człowieka bez barier”
>>> Blog „Blondyni”
>>> Blog „Blondyni i Blondyna”

Nasze działania wspierają:

Radio Kraków Małopolska więcej…

Portal Interia.PL więcej…