Petardy niosą śmierć!

Zbliża się sylwestrowe szaleństwo – powiedz STOP petardom

Powiedz STOP petardom!

Dla wielu z nas wystrzeliwanie petard w sylwestrową noc to wspaniała i beztroska zabawa. Z radością i podziwem patrzymy w niebo obserwując niezliczone efekty specjalne w postaci mieniących się wszystkimi kolorami tęczy rozbłysków. Pikanterii dodają także efekty słuchowe towarzyszące wystrzałom. Jednak dla większości zwierząt to czym się zachwycamy jest w rzeczywistości koszmarem nie do opisania.

Przerażone i przestraszone, w panice uciekają swoim opiekunom podczas spacerów lub chowają się w najgłębsze zakamarki mieszkań. Są zdenerwowane, pobudzone i roztrzęsione. Nie rozumieją skąd biorą się te dziwne kolorowe światełka i odgłosy wybuchów. Czy chcesz aby nasi najbliżsi, czworonożni przyjaciele cierpieli z powodu ludzkiej beztroski i egoizmu?

Najtrudniejsza noc w roku!

Dla naszych czworonogów zbliża się najtrudniejsza noc w roku. Odgłosy wybuchu petard, fajerwerków i sztucznych ogni słyszalne są dla nich kilkanaście razy głośniej niż dla człowieka. Zwierzak potrafi wpaść w panikę słysząc z oddali nawet sam pogłos wystrzału, zrywa się ze smyczy albo podkopuje pod ogrodzeniem i biegnie przed siebie nie zwracając uwagi na otaczającą go rzeczywistość. Jeśli ma szczęście przeżyje, jeśli ma pecha wpadnie pod samochód, do zimnego rwącego potoku lub jeziora z którego być może nie uda mu się wydostać.

Nagły huk spowodowany wystrzałem fajerwerków może wywołać u psa stany lękowe. Zdarza się, że zwierzak wpadnie w panikę, załatwi się w niekontrolowany sposób, lub do końca życia będzie bał się gwałtowniejszych dźwięków, w skrajnych przypadkach straci słuch.

Zabezpiecz pupila!

Od nas samych zależy jak zabezpieczymy pupila przed hukiem sylwestrowej zabawy. Sposobów na to jest bardzo wiele. Najlepszym rozwiązaniem jest podanie zwierzakowi specjalnej tabletki uspokajającej kupionej u lekarza weterynarii, dobranej odpowiednio do wagi naszego czworonoga. Trzeba jednak pamiętać aby tabletkę podać na kilka godzin przed nadejściem nowego roku.

Kolejnym sposobem jest odpowiednie zabezpieczenie zwierzaka w domowym zaciszu. Jeśli spędzamy tą noc wraz z nim pozamykajmy szczelnie okna, puśćmy cichą nastrojową muzykę, która zakłóci odgłosy wybuchów, podobno skutecznym sposobem jest także włączenie odkurzacza. Postarajmy się poświęcić pupilowi dużo czasu, zajmijmy jego uwagę. W ostateczności zamknijmy się z nim na kilka minut w łazience, lub innym wyciszonym i zaciemnionym pomieszczeniu.

Bezpieczny spacer

W sylwestrową noc koniecznie wyprowadzajmy psa na smyczy, pod żadnym pozorem nie spuszczajmy go z uwięzi. Podczas spacerów unikajmy miejsc, w których ludzie nawet teoretycznie mogą odpalać petardy. Jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio naszego pupila na spacerze, może się zdarzyć, że na dźwięk wystrzału pobiegnie bez opamiętania w bliżej nie określonym kierunku narażając swoje życie.

Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej jest wyprowadzić psa na długi spacer kilka godzin przed godziną zero. Na spacerze postarajmy się zmęczyć zwierzaka, tak aby po powrocie do domu poszedł spać. Pod żadnym pozorem nie wyprowadzajmy psa na spacer w okolicach północy.

Zgubiłeś czworonoga?

Jeżeli zaginie Ci zwierzak najszybciej jak będzie to możliwe poinformuj o tym fakcie schronisko dla bezdomnych zwierząt, a następnie rozpocznij poszukiwania na własną rękę. W okresie pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem do schronisk trafia bardzo wiele zwierząt, które prawdopodobnie uciekły od opiekuna wystraszone odgłosem wystrzału fajerwerków.

Elektroniczny
mikroczip…

Rzeczywistość jest taka, że zwierzęta często się gubią. 90% z nich nigdy nie wraca do domu. Właściwe postępowanie sprawia, że można temu zapobiec. Wystarczy zaczipować pupila u lekarza weterynarii, a następnie zarejestrować go w jednej z baz danych np. w Międzynarodowej Bazie Danych SAFE-ANIMAL. Najczęściej rejestracji dokonuje lekarz weterynarii po „zaczipowaniu” czworonoga – nie ma on jednak obowiązku dokonać takiej rejestracji – jest to jego dobra wola. 

Zamiast wydawać pieniądze na fajerwerki zrób dobry uczynek i nakarm „Burka”

Zamiast kupować petardy zrób coś dobrego – weź udział w VIII edycji ogólnopolskiej zbiórki dla bezdomnych i potrzebujących czworonogów z ponad czterdziestu schronisk, przytulisk i fudacji z całej Polski. Dzięki Tobie przysłowiony „Burek” otrzyma michę pełną karmy! Więcej informacji znajdziecie <TUTAJ>

Sprawdź czy Twój pupil jest zarejestrowany w międzynarodowej bazie danych Safe-Animal

Gorąco zachęcamy do sprawdzenia czy Wasz zwierzak został zarejestrowany w międzynarodowej bazie danych SAFE ANIMAL. Aby to zrobić wystarczy skorzystać z poniższej wyszukiwarki. Wpisz do poniższej wyszukiwarki 15-to cysfrowy numer mikroczipa i naciśnij przycisk „szukaj”. Odpowiedź otrzymasz w ciągu kilku sekund!


Lekarz radzi…