PORADY

Ekspert radzi

Mój pies warczy przy misce – co robić?

Pies aby przetrwać musiał bronić pożywienia przed innymi drapieżnikami, także przed członkami stada (innymi psami). Warczenie podczas spożywania posiłku wynikało w rzeczywistości z instynktu przetrwania. Czy w takim razie możemy oduczyć psa warczenia przy misce? Naukę rozpoczynamy z psem wybieganym i najedzonym. Program „odwrażliwiania” ma na celu zmianę nastawienia psa podczas karmienia. W pierwszym etapie wyrzucamy dotychczas używaną miskę, a cały posiłek podajemy wyłącznie z ręki. Następnie, zmieniamy całkowicie otoczenie; zamiast metalowej miski bierzemy np. plastikową miednicę i podajemy pożywienie w innym niż zwykle pomieszczeniu. Siadamy przy miednicy i bardzo małymi porcjami wkładamy do niej jedzenie.

W chwili kiedy pies reaguje spokojnie na dokładanie pokarmu, podnosimy poprzeczkę, zaczynając nieznacznie się poruszać, następnie zmieniamy pozycję np. kucając. Stopniowo zaczynamy poruszać się szybciej (pamiętajmy, że pies musi być spokojny w chwili dokładania jedzenia). Kiedy możemy już chodzić obok psa w chwili, kiedy spożywa pokarm, rozpoczynamy kolejny etap ćwiczenia. Zamieniamy miednicę na miskę kuchenną i powtarzamy krok po kroku każdy etap (jak wyżej). Kiedy pies je spokojnie z miski kuchennej, zmieniamy ją na miskę psią, jednak inną niż wcześniej używana i przechodzimy kolejne etapy krok po kroku. W kolejnych sesjach przesuwamy się wraz z miską do miejsca docelowego, czyli tam gdzie ma ona stać. Pamiętajmy, że nie może być to dawne miejsce, w którym kiedyś stała miska. Nowe miejsce, w którym stanie miska powinno być zaciszne i spokojne.

Najczęściej popełniane błędy w trakcie szkolenia:

– zbyt szybkie przechodzenie do kolejnego etapu

UWAGA!
Nie można karmić psa pomiędzy sesjami, w starym miejscu i w starej misce, możemy karmić go z reki tylko i wyłącznie w trakcie nauki. Zmiana miski i otoczenia jest tak na prawdę zmianą kontekstu na nowy, w którym pies nie powinien prezentować wyuczonych zachowań. Bardzo ważne jest to, aby zmienić pomieszczenie, a niektórych przypadkach mieszkanie (iść do sąsiada); niektóre psy czasem traktują całe mieszkanie jak budę i będą w nim prezentować niewłaściwe (poprzednie) zachowanie.