PODPISZ PETYCJĘ
Fundacji Karuna
6 GŁÓWNYCH POSTULATÓW
SKUTECZNE I HUMANITARNE ZMNIEJSZENIE ZJAWISKA BEZDOMNOŚCI PSÓW I KOTÓW.
Wprowadzenie obowiązku znakowania (czipowania) psów i kotów będących pod opieką: właścicieli, organizacji, których celem statutowym jest ochrona zwierząt oraz schronisk, do których trafiają zwierzęta na zlecenie gminy w dniu odłowienia bezdomnego zwierzęcia jeśli jest nieoznakowane lub jeśli czip, który zwierzę posiada jest nie wprowadzony do bazy, co uniemożliwia identyfikację właściciela.
Wprowadzenie obowiązku kastracji psów i kotów trafiających do schronisk na zlecenie gminy, w terminie 1 miesiąca od przyjęcia do schroniska, jeśli prowadzący lekarz weterynarii nie określi przeciwwskazań zdrowotnych do przeprowadzenia zabiegu u konkretnego osobnika, potwierdzonych badaniami.
Wprowadzenie obowiązkowego podatku w wysokości 1 000 zł rocznie od każdego posiadanego zwierzęcia zdolnego do rozrodu i zwolnienia od uiszczania wymienionego podatku właścicieli tych zwierząt, które są jednocześnie wykastrowane jak i skutecznie oznakowane, co zostanie potwierdzone rejestracją w istniejących bazach danych.
Nałożenie na gminy ustawowego obowiązku przeznaczania puli środków w uchwalanym corocznie Programie Opieki Nad Zwierzętami i Przeciwdziałania Bezdomności, przeznaczanych na zabiegi kastracji i znakowania psów i kotów będących pod opieką mieszkańców o najniższych dochodach, co uniemożliwia samodzielne sfinansowanie zabiegu kastracji i znakowania. Przy czym środki przeznaczane na przeciwdziałanie bezdomności (kastracje i znakowanie zwierząt właścicielskich) powinny być równoważne środkom przeznaczanym corocznie na odławianie i utrzymywanie zwierząt w schroniskach.
Wprowadzenie przepisu jednoznacznie zakazującego gminom wywożenie odławianych bezdomnych zwierząt do schronisk położonych poza powiatem w którym jest położona dana gmina.
Najwyższy czas, aby pies, gatunek społeczny został uwolniony z łańcuchów, linek, sznurków, które uniemożliwiają mu realizowanie podstawowych potrzeb gatunkowych. Zdecydowana większość Polaków wyraża sprzeciw temu zjawisku i oczekuje stosownych zmian w tym aspekcie w Ustawie o Ochronie Zwierząt.