ARCHIWUM

Ciepłe posiłki dla schroniska
w czasie wielkich mrozów

We wtorek 31 stycznia 2012 roku do naszej Fundacji zwróciła się osoba zaniepokojona losem zwierząt w krakowskim schronisku w czasie panujących obecnie mrozów. Postanowiliśmy wspólnymi siłami zorganizować ciepłe posiłki dla najbardziej potrzebujących psów, czyli tych przebywających w boksach zewnętrznych, w okresie najniższych temperatur.

Po konsultacjach z dwoma doświadczonymi lekarzami weterynarii oraz uzgodnieniu akcji z Panią Prezes Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zleciliśmy przygotowanie odpowiednich posiłków firmie cateringowej, przygotowującej posiłki dla szkół.

Według zaleceń lekarza weterynarii w skład posiłku weszły:
– świeże mięso wołowe i indycze (ok. 150 g na litr zupy)
– ryż
– makaron
– warzywa (marchew, pietruszka, seler)

Posiłek został przygotowany ze składników i w warunkach spełniających wszystkie wymogi sanepidu, a mięso zostało zakupione w hurtowni posiadającej Handlowy Dokument Identyfikacyjny (HDI).

60 litrów gęstej, pożywnej zupy, przygotowanej w dniu 2 lutego 2012 roku w godzinach rannych, planowaliśmy dostarczyć do krakowskiego schroniska na godzinę 14:00. Jednakże około godziny 11:00 dowiedzieliśmy się, że kierownictwo schroniska kategorycznie i ostatecznie odmówiło przyjęcia tego posiłku i podania go psom.

Postawieni w takiej sytuacji, po konsultacji ze sponsorem akcji, postanowiliśmy zawieźć posiłek do Przytuliska w Harbutowicach, gdzie został przyjęty z wielką wdzięcznością i natychmiast podany zwierzętom.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi najlepszego sposobu żywienia psów w okresie silnych mrozów, skonsultowaliśmy się z kilkoma znanymi krakowskimi lekarzami weterynarii: Wojciechem Kujawskim, Wacławem Gubałą i Andrzejem Krzakowskim. Wszyscy lekarze przedstawili jednorodne stanowisko – jedną z tych opinii, autorstwa dr Kujawskiego publikujemy dla Państwa poniżej.

Opinia dr. Wojciech Kujawski

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Państwu w decyzji co do wyboru najlepszej diety dla Waszych pupili i najefektywniejszego sposobu dokarmiania potrzebujących zwierząt w czasie ostrych mrozów.